Jak mieszkamy, czyli rodzaje budynków mieszkalnych

  • Data dodania: 18.03.2022
  • Autor wpisu: lideron.pl
Nasze budynki mieszkalne przechodziły długą i żmudną ewolucję. Od jaskiń, ziemianek i szałasów po znane dziś bloki z wielkiej płyty i punktowce czy bliźniaki lub szeregowce. Jedna rzecz pozostaje niezmieniona – zaspokajają one naszą potrzebę bezpieczeństwa, dlatego uznajemy je za podstawowe dobro każdego człowieka.

Jaki budynek można nazwać mieszkalnym?

Budynek mieszkalny to obiekt budowlany, którego co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych. W przypadkach, gdy mniej niż połowa całkowitej powierzchni użytkowej wykorzystywana jest na cele mieszkalne, budynek taki klasyfikowany jest jako niemieszkalny zgodnie z jego przeznaczeniem.

Budynki mieszkalne możemy podzielić na:

I Budownictwo jednorodzinne

1. Dom jednorodzinny wolnostojący – można w nim wyodrębnić maksymalnie dwa mieszkania i jest on usytuowany niezależnie od pozostałej zabudowy. Jest to jeden z najpopularniejszych typów w przypadku domów jednorodzinnych.
2. Dom jednorodzinny w zabudowie bliźniaczej – „bliźniaki” nie muszą być takie same, ale ich segmenty muszą posiadać podobne gabaryty.
3. Dom jednorodzinny w zabudowie szeregowej – dom, którego dwie ściany zewnętrzne przylegają do dwóch sąsiednich budynków.
4. Dom jednorodzinny w zabudowie atrialnej – Dom połączony jest dwoma lub trzema ścianami z domami znajdującymi się w pobliżu, a każdy z nich doświetlany jest przez niewielkie atrium, czyli pozbawione dachu pomieszczenie wewnętrzne.

II Budownictwo wielorodzinne

Każdy budynek mieszkalny inny niż jednorodzinny to zabudowa wielorodzinna, która charakteryzuje się wydzieleniem w niej więcej niż dwóch lokali mieszkalnych. Należą do nich:

1. Klatkowiec – budynek segmentowy posiadający w każdym segmencie jeden pion komunikacyjny, z którego dostępnych jest od dwóch do pięciu mieszkań. Klatka schodowa w tym przypadku stanowi pionowy węzeł komunikacyjny.
2.Punktowiec – wielokondygnacyjny budynek wyróżniający się wysokością. Często jest to wieżowiec, który góruje nad pozostałymi budynkami w otoczeniu.
3.Korytarzowiec – mieszkania w tym budynku dostępne są z przebiegającego centralnie korytarza.
4.Galeriowiec – budynek posiadający na każdym piętrze zewnętrzną galerię, z której wychodzi się do mieszkań.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.