Wycena nieruchomości do sprzedaży

  • Data dodania: 10.11.2021
  • Autor wpisu: lideron.pl
Jest takie powiedzenie, że na cenę nieruchomości wpływają 3 czynniki: po pierwsze lokalizacja, po drugie lokalizacja i po trzecie lokalizacja.

Czy tak jest w rzeczywistości? Z pewnością, nie. Gdyby lokalizacja była jedynym czynnikiem wpływającym na cenę, to na jednej ulicy wszystkie domy miałyby tę samą cenę. To temat zdecydowanie bardziej złożony, a niestety każdy, kto chce sprzedać swoją nieruchomość, musi podejść do tematu jej wyceny.

Jak to zrobić? Na co zwracać uwagę?

Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że nieprawidłowa wycena prowadzi do strat finansowych właściciela. I to w przypadku, gdy wycenimy za nisko, ale też, jak damy cenę ofertową zbyt wysoką.
Niemożliwe? A jednak to prawda.
Jeśli wycenimy dom czy mieszkanie zbyt nisko to po prostu stracimy na tej sprzedaży.
Jeśli damy zbyt wysoką cenę, to tylko pozornie jest to lepsze rozwiązanie dla właściciela. Dlaczego?
Gdy wystawimy nieruchomość w zbyt wysokiej cenie, pewnie nie będzie zbyt wielu chętnych do zakupu, sprzedaż będzie trwała długo. Oferta „opatrzy się” w internecie. Nawet jak w końcu znajdzie się zainteresowany, będzie mocno negocjował, a właściciele, po dłuższym oczekiwaniu na zainteresowanego zakupem, będą skłonni do znacznych obniżek. W efekcie sprzedający straci więcej, niż gdyby wystawił bardziej realną cenę na początku sprzedaży. Straci też czas i zafunduje sobie sporą dawkę stresu.

Jak więc postępować, aby uzyskać jak najwyższą kwotę ze sprzedaży swojej nieruchomości?

Najlepsza cena ofertowa to cena realna, rynkowa. Trudność w jej ustaleniu polega na tym, że niezbędna jest znajomość lokalnego rynku i mechanizmów rządzących sprzedażą konkretnej nieruchomości, rozpoznanie jej mocnych i słabych stron. Bardzo ważna jest, wspomniana wcześniej, lokalizacja, co znajduje się w pobliżu, bliskość parków lub terenów leśnych, komunikacja. Istotne jest też, jak wyglądają okoliczne zabudowania, czy blisko są sklepy, przedszkole, szkoła i wiele, wiele czynników.
Co do samej nieruchomości, to liczy się wiek budynku, kiedy był wykonany remont budynku, itd. Ważne też jest oczywiście to co jest zrobione w mieszkaniu, kiedy i z jakich materiałów był zrobiony remont, jakie jest ogrzewanie, jaka wysokość czynszu, kto zarządza budynkiem. Wyceniając dom zwracamy uwagę także na media, rodzaj ogrzewania, istotne są ogólne koszty utrzymania domu. Ważne jest również z jakich materiałów jest zbudowany, czy i jak ocieplony, jakie są niezbędne remonty itd. Trudna jest także wycena działki. Jej cena zależy od tego, czy można ją uznać za działkę budowlaną. Oczywiście bardzo ważna jest lokalizacja, sąsiedztwo, komunikacja, dojazd do działki, dostępne media, czy jest objęta planem zagospodarowania przestrzennego itd.

Czynników wpływających na wycenę nieruchomości jest dużo, dlatego nie można jej zrobić w pośpiechu, na odległość, nie widząc jej, o co często proszą klienci.

Jak widać jest wiele aspektów i czynników, które powinno się wziąć pod uwagę przy ustalaniu ceny ofertowej swojej nieruchomości. Jest jeszcze jeden, bardzo ważny, wyczucie doświadczonego pośrednika, jaką kwotę można uzyskać za dane lokum. Właściciele często opierają swoją wycenę na cenach podobnych ofert w internecie, dodając własne przekonania i emocje. Przyznacie, że szacując w ten sposób wartość nieruchomości, łatwo się pomylić, a to sporo kosztuje.

Facebook

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.